آنفلو آنزا


انفلوانزا
آنفلوانزا ("فلو") ، یک عفونت ویروسی مسری است كه عمدتا بینی ، گلو ، راه های هوایی و ریه ها را تحت تاثیر قرارميدهد. این یکی از تغیيرپذير ترین ویروس ها است ، وتغييرات ان می تواند کوچک و مداوم یا ناگهانی باشد. همه گيري آنفولانزای هر سال رخ می دهد ، ومعمولا ازابان تا اسفند است. آنفلوانزادراکثر مردم درعرض یک هفته رو به بهبود ميرود، اما برای افراد مسن ، نوزادان و کودکان ، و با برخی از بیماری های مزمن ، می تواند تهدید کننده حیات باشند.
انواع آنفلوانزا
ویروس های آنفلوانزا به انواع A ، B ، C طبقه بندی می شوند. نوع A که شایع ترین و جدی ترین است بسیاری از حیوانات ، مانند اردک ، جوجه ها ،خوک ، و همچنین انسان را آلوده ميكند. نوع B می تواند باعث همه گيري شوداما معمولا خفیف تر از آنفولانزای نوع A است.نوع C با بیماری همه گیر همراه نبوده است. ویروس آنفلوآنزا H1N1 و یا "آنفولانزای خوکی" یک نوع جدید ویروس آنفلوآنزا ، احتمالا ناشی از تغییرات ناگهانی در ساختار ویروس است كه در سلولهاي مجاري هوايي خوك تغيير يافته است. آنفلوانزا با سرماخوردگی معمولی فرق دارد; عفونت دستگاه تنفس در انفلوانزا و سرماخوردگی هردو بوجود مي ايد ولي تب (بعضا شديد)در انفلوانزا معمول بوده و2-3 روزطول ميكشد . تب در سرماخوردگی نادر است.درد عضلاني و ضعف و سرفه در انفلوانزاشايع وبرعكس گلودرد وگرفتگي بيني وعطسه (بدون تب) در سرماخوردگی شايعتراست.
انتقال
آنفلوانزا توسط ريزقطرات تنفسي، زمانی که افراد آلوده سرفه یا عطسه ميكنند از فردی به فرد دیگر منتقل ميشود(بخصوص در فاصله كمتر از 2 متر). همچنین ممکن است پس از دست زدن به جايي که توسط فردمبتلا به آنفولانزا آلوده شده الودگي حاصل شود. زندگی درمحل شلوغ مثل مدارس بیشترین احتمال ابتلا به عفونت را داراست. بيماران از یک روز قبل از علائم تا پنج روز پس ازبيماري الوده كننده هستند.
درمان و پیشگیری
بهترین دفاع در برابر آنفلوانزا واکسن آنفلوانزا است. در هر سال واکسن جديدي ساخته ميشود چرا که ویروس های آنفلوانزا سالانه تغییرميكنند. واکسن تزریقي آنفلوانزا از ویروس کشته شده ساخته شده است و بنابراین آنفولانزا را انتقال نمی دهد. عوارض جانبی واکسیناسیون شامل درد در محل تزریق ، تب ، خستگی ، و درد عضلات است. واکسن بيشتر و بخصوص برای افراد زير توصیه ميشود:

سن 6 ماه تا4 سال (59 ماه)
سن ≥ 50 سال
بيماري مزمن ریوی (مثل آسم)، قلبی عروقی (به جز فشار خون بالا)، کلیه ، کبدی ، خوني، متابولیک (از جمله دیابت)، عصبی ، عصبی و عضلانی، و اختلالات رشد مغز (از جمله اختلالات مغز، نخاع، عصب محیطی و عضله مانند فلج مغزی، صرع، سکته مغزی ، از کار افتادگی فکری [عقب ماندگی ذهنی]، تاخیر متوسط
​​
تا شدید رشد، دیستروفی عضلانی ، یا صدمه به نخاع)
ضعف ایمنی (از جمله ضعف دستگاه ایمنی ناشی از داروها یا توسط ویروس نقص ایمنی انسانی)
بارداربودن يا شدن در طی فصل آنفولانزا
پس از 6 ماه و زير18 سال سن همراه با دریافت درمان طولانی مدت آسپرین

ساکنان خانه های سالمندان و دیگر امکنه مراقبت مزمن

چاق (شاخص توده بدن [
BMI] ≥ 40 برای بزرگسالان و یا BMI
> 2.33 انحراف معیار بالاتر از میانگین برای کودکان)
افراد در معرض خطر بالای انتقال يا عوارض مربوط به آنفلوانزا، از جمله :
کارکنان خدمات درمانی
تماس های خانگی و یا مراقبین کودکان <5 سال و بزرگسالان ≥ 50 سال سن ، با تاکید خاص بر کودکان <6 ماه
تماس خانگی و یا مراقبان از افراد با شرایط پزشکی که آنها را در افزایش خطر ابتلا به عوارض شدید آنفولانزا قرار داده

. داروهای ضد ویروس در صورتی که ظرف مدت 48 ساعت از اولین علائم داده شود می تواند مورد استفاده برای درمان آنفولانزا باشد. داروهای ضدویروس ها نباید بجای واکسن آنفلوانزا استفاده شود. آنتی بیوتیک برای درمان آنفلوآنزا استفاده نمی شود.

 

بازديدكنندگان

امروز: 116
ديروز:63
اين هفته: 330
هفته‌ي گذشته: 199
اين ماه: 677
ماه گذشته: 1000
افراد آنلاين:1
اعضا ی آنلاین : 0
مهمان آنلاین : 1

اوقات شرعی

دانشگاه علوم پزشکی مشهد | Mashhad University of Medical Sciences | جامعة مشهد للعلوم الطبية
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت مربوط به دانشگاه علوم پزشکی مشهد می باشد. هرگونه کپی برداری از مطالب آن تنها با ذکر منبع بلامانع است.